Walka z psią kupą na Trynku

W Gliwicach ruszyła kampania mająca promować sprzątanie po psie pod hasłem: "Jesteś odpowiedzialny za swojego psa". Akcja koncentruje się w dzielnicy Trynek. Działania w celu uświadomienia mieszkańcom osiedla, że po swoim czworonogów sprzątać nie tylko należy, ale i trzeba wspólnie podjęły tam Rada Osiedla, Straż Miejska i Komisariate Policji.

Przewodniczący Zarządu Osiedla Trynek argumentuje, że działania tak kompleksowe są potrzebne, by akcja była skuteczna i faktycznie przyczyniła się do ograniczenia liczby psich odchodów na osiedlu. Rozwieszane będą plakaty, przygotowano ulotki i nalepki. Także lokalne gazety nagłaśniają samą akcję i działania podjęte w jej ramach. W szkołach odbędą się pogadanki tak by nawet dzieci wiedziały jak należy prawidłowo postępować zarówno z czworonogami jak i z psimi odchodami. Jest szansa, że nauczą właściwych zachowań swoich rodziców.

Policjanci i strażnicy mają zwracać baczną uwagę na spacerujących z psami mieszkańców osiedla i koncentrować się na tym, w jaki sposób zajmują się pupilem. Będą interweniować w przypadku, gdy psy pozostawać będą bez smyczy lub ich odchody nie będą sprzątane. W razie niestosowania się do obowiązujących przepisów osoby łamiące przepisy będą karane mandatem w kwocie nawet 500 złotych.

Konieczność usuwania odchodów pozostawionych przez własnego psa określają zasady współżycia społecznego i kultury osobistej, ale także zapisy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gliwice. Tak więc właściciele czworonogów zobowiązani są przepisami prawnymi do usuwania nieczystości pozostawionych przez pupila w miejscach publicznych. Nie sprzątając po swoim psie łamią przepisy i to właśnie z tego powodu należy im się kara.

Na spacer z psem wcale nie trzeba wychodzić z jakimś specjalistycznym ekwipunkiem, chociaż oczywiście warto mieć gadżety, dzięki którym nie musimy się schylać ani brać do ręki wyposażonej w torebkę świeżo pozostawionej na trawniku czy chodniku kupy pupila. Tak naprawdę (jeśli jesteśmy sprawni i nie brzydzi nas widok psich odchodów) wystarczy foliowy lub papierowy woreczek, by skutecznie poradzić sobie z psimi odchodami. Co więcej nie trzeba rozglądać się za specjalnym koszem na psie odchody, gdyż woreczki z kupą pupila możemy wrzucić także do zwykłego kosza na śmieci. Zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Trynek uspokaja, że można tak postępować, gdyż nie ma żadnych argumentów natury sanitarnej przemawiających przeciw takiemu rozwiązaniu. Także przepisy nie zabraniają korzystania ze zwykłych pojemników na odpadki.

Inicjatorzy akcji "Jesteś odpowiedzialny za swojego psa” podkreślają także aspekt zdrowotny zagadnienia pozostawiania psiej kupy tam, gdzie upadnie. Zwierzęce odchody są często źródłem zakażenia toksokarozą lub bąblowcem. A narażone na zakażenie tymi poważnymi chorobami są dzieci, które lubią zbierać z ziemi listki i kamyki i oczywiście bawić się w piaskownicach. Mylą się ci właściciele psów, którzy mówią, że psie odchody są biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska. Pasożyty zawarte w psiej kupie (których jest nawet 15 tysięcy) mogą przetrwać w glebie nawet 10 lat.