Nowe pojemniki na psie odchody

Urząd Miasta Rzeszowa zakupił 100 koszy na psie kupy. Decyzja taka była podyktowana licznymi skargami i zgłoszeniami ze strony mieszkańców.

Pojemniki wyglądają tak jak te, które już ustawiono w niektórych punktach miasta. Są specjalnie przeznaczone na psie odchody, szczelne i zamykane. Kosztowały miasto około 35 tysięcy złotych.

Urzędnicy podkreślają, że będą starali się ustawiać kosze na psie odchody nie na chybił trafił, ale w miejscach, o których wiadomo, że są często odwiedzane przez właścicieli psów ze swoimi pupilami. Tak by zakup pojemników wykorzystać najefektywniej jak to możliwe.

Kupno pojemników było wynikiem wielu spotkań z mieszkańcami, podczas których regularnie wypływała kwestia psich odchodów. Mieszkańcy wprost skarżyli się władzom na problem, w związku z tym miasto musiało zareagować.

Sprawą psich nieczystości interesowali się także rzeszowscy radni. Zaowocowało to pomysłem na zmiany w rzeszowskim regulaminie czystości i porządku, które miałyby obejmować zobowiązanie spółdzielni mieszkaniowych i administracji osiedli do umieszczania na swoim terenie pojemników na psie odchody oraz wyznaczania specjalnych stref, na których psy mogłyby poruszać się swobodnie i załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Jednak pomysł nie zyskał szerszego poparcia i zmiana w regulaminie nie została wprowadzona.

Rzecznik Urzędu Miasta ma nadzieję, że widok koszy zachęci właścicieli czworonogów do sprzątania po pupilach. Miasto nie zamierza jednak wyposażać pojemniki w foliowe torebki czy tekturowe łapki do zgarniania psich odchodów ze względu na fakt, że w przeszłości nie były one wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Właściciele psów o te akcesoria będą więc musieli zadbać we własnym zakresie.