Krótki żywot dystrybutorów z torebkami na psie odchody

Olsztyńscy właściciele psów mogą podczas spacerów z pupilami korzystać z woreczków na psie odchody, które można znaleźć w specjalnych dystrybutorach. O ile dystrybutory nie padły jeszcze ofiarą chuligańskich wybryków.

Miasto zakupiło 18 dystrybutorów, w których mieszkańcy mogą znaleźć zestawy higieniczne do zbierania psich kup. Miłym gestem ze strony miasta jest nieodpłatne udostępnianie takich pakietów. Dystrybutory ulokowano w tych miejscach (głównie parkach), w których właściciele psów pojawiają się najczęściej. Stojaki zawierają po 50 pakietów higienicznych (łopatka tekturowa + papierowa torebka).

Wydawałoby się, że takie pakiety dostępne za darmo będą znikać jak świeże bułeczki. Tak się jednak nie dzieje. Właściciele psów znajdują bowiem różne wymówki, byleby nie sprzątać po swoich pupilach. Najczęściej mówią, że pies zostawia niewiele odchodów, a jego kupy są biodegradowalne oraz w zasadzie przyczyniają się do użyźnienia ziemi. Nikt jakoś nie obawia się mandatu, którego wysokość może się przecież wahać od nieznacznej sumy 20 złotych do całkiem pokaźnej – 500 złotych.

Dyrektor wydziału środowiska i zieleni Urzędu Miasta mówi, że zakupione dystrybutory padają niestety ofiarą chuligańskich wybryków. Wandale zniszczyli świeżo ustawione dystrybutory i rozsypali na ziemi pakiety higieniczne. Takie zachowania zniechęcają urzędników do działania na rzecz mieszkańców miasta. Bo jak tu planować wydatki na czystość w mieście, skoro wiadomo, że za chwilę udogodnienia udostępnione mieszkańcom zostaną bez skrupułów zniszczone.

Trzy lata wcześniej Olsztyn zdecydował się na zakup specjalnych pojemników na psie odchody, które zostały ustawione w centrum. Ich zamontowanie nie było oczywiście błędem, ale mieszkańcy mimo wyraźnego rysunku psa na koszu na psie kupy wrzucają tam normalne śmieci przez co mało jest w pojemniku miejsca dla tego rodzaju zawartości, na którą zostały przecież przeznaczone – na psie odchody.