Kosze na psie odchody pilnie potrzebne

Wrocław boryka się z problemem psich kup pozostawionych przez właścicieli czworonogów na chodnikach i trawnikach. Ale gdyby ktoś chciałb posprzątać po pupilu będzie miał kłopot ze znalezieniem odpowiedniego pojemnika na odchody.

Mimo tego, że miasto ustawia kolejne kosze na psie kupy (łącznie jest ich 1250), wciąż jest to zbyt mało, biorąc pod uwagę, że we Wrocławiu samych zarejestrowanych psów jest 13 tysięcy.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta nie planuje jednak dostawiania kolejnych pojemników, tłumacząc, że firma zatrudniona do opróżniania pojemników i tak wywozi miesięcznie tonę psich odchodów zebranych z już zainstalowanych kubłów.

Zdaniem właścicieli psów, to co trafia do pojemników przeznaczonych na psie odchody wcale tymi odchodami nie jest. Niejednokrotnie zdarzyło im się iść do kubełka z zebraną po pupilu kupą, by przekonać się, że niestety pojemnik zapchany jest papierem, pustymi butelkami i różnego rodzaju odpadkami. A gdy próbowali wyrzucić psie odchody do normalnego kosza, interweniowała straż miejska.

Rzecznik Straży Miejskiej odpowiada, że strażnicy muszą reagować na tego typu sytuacje, gdyż zobowiązują ich do tego przepisy sanitarne, jednak nikogo jeszcze nie ukarali mandatem. Psie odchody nie są normalnymi śmieciami, wić nie mogą być razem z nimi sortowane, ale należy je utylizować tak jak ścieki.

W podobny sposób wypowiada się Wydział Ochrony Środowiska. Przepisy mówią, że kupy powinny trafiać do specjalnych pojemników, a stamtąd do ściśle określonych miejsc na wysypisku. Aczkolwiek biorąc pod uwagę rachunek ekologicznych zysków i strat lepiej jest wyrzucić psią kupę do ogólnego śmietnika niż pozostawić ją na chodniku.

Nie tylko we Wrocławiu problem psich odchodów jest ważnym tematem. Także stolica boryka się z tym nieestetycznym kłopotem. W Warszawie radni zmienili przepisy tak, by można było bez przeszkód wrzucić torebkę z psią kupą do normalnego śmietnika. Warto wprowadzić podobne zmiany we wrocławskim regulaminie utrzymania czystości.