Edukacja społeczna

Psie kupy to problem, który nęka społeczeństwo od wielu lat. Do tej pory nie znaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa na ten nieprzyjemny problem. Zanieczyszczone są chodniki oraz skwery.

Nie sposób udać się na spacer by nie napotkać takiego niemiłego widoku po drodze. Na nic zdały się, teoretycznie genialne pomysły, np. pojemniki zaopatrzone w worki na psie odchody, specjalne odkurzacze czy miejsca wyznaczone na wyprowadzanie zwierząt.

Psie kupy nadal są wszędzie. Bo problem nie tkwi w braku rozwiązań. Nie chodzi o to, że ludzie nie wiedzą co zrobić z odchodami. Chodzi o to, że nasze społeczeństwo, nie jest odpowiednio edukowane.

Ludzie nie są nauczeni dbania o wspólny porządek. Nie patrzą na swoje czyny tylko krytykują postępowanie innych. A nie o to chodzi! Trzeba nauczyć człowieka, aby dbał o swój i innych interes, zaczynając od zmiany swojego zachowania.

Edukacja dorosłych ludzi jest trudna. Warto więc najwięcej uwagi poświęcić najmłodszym. W prawdzie na efekty trzeba będzie czekać kilka lat, ale z pewnością przyniesie to wymierne korzyści.

Nie ma sensu inwestować w sprzęt i urządzenia, z których ludzie i tak nie będą chcieli korzystać. Trzeba najpierw wpoić obywatelom wzór odpowiednich zachowań.